Citrín

citrín - broušené kameny prodej  citrín prodej 

Citrín je žlutá varieta křemene, má skvělé vlastnosti i klenotnický význam. Chemicky je to kámen neobyčejně odolný. Při zvětrávání v přírodě nepodléhá rozkladu a pro svou tvrdost a nedostatek štěpnosti přežívá dlouhodobé omílání a obrušování i při dlouhodobém transportu ve vodním toku. Právě pro svou dobrou tvrdost 7 Mohsovy stupnice, ale také pro dobré optické vlastnosti, má velký význam ve šperkařství, řadí se tedy mezi plnohodnotné šperkové drahé kameny. Kvalitní surovina se brousí do fasetových výbrusů. Pokud je drahokam správně vybroušený, může se pyšnit pěkným rozkladem světla a krásnou brilancí. 

Barva citrínu je příjemná žlutá, žluto-zlatavá. Zcela výjimečně sytě žlutá, žluto-hnědá nebo zlato-oranžová. Zbarvení je málokdy rovnoměrné, často lemuje růstové prizmatické plochy. Původ zbarvení je stále trochu tajemný, není dodnes přesvědčivě vysvětlen. Barva citrínu z Vysočiny je specifická, převažuje velice jemná vínově žlutavá - šampaňská. V minulosti se u obce Kněževes našly i drahokamy syté žluté barvy (viz úvodní obr.č.:2), nicméně takové nálezy jsou velice vzácné a ojedinělé. 

Citrín naleziště - Nejvýznamnější naleziště citrínů jsou v Brazílii, Bolívii, Rusku, Namíbii a na Madagaskaru. V Evropě se citríny vyskytují velice vzácně ve Španělsku, ve Francii, ale také u nás v České republice. Citrín naleziště ČR - Suky, Bory, Rousměrov, Bohdalec, Sklené nad Oslavou, Bobrůvka, Laštovičky, Kněževes.

Použití: šperkařství, sběratelství. Vzácné kameny pro drahokamové nadšence, sběratele, zlatníky, klenotníky, šperkaře.

p%C5%99%C3%ADrodn%C3%AD%20brou%C5%A1en%C3%A9%20drah%C3%A9%20kameny

Na našich lokalitách, v kraji Vysočina, nenacházíme pouze dokonalé krásné krystaly. Takové nálezy jsou velice vzácné. Ve většině případů jsou to jen zlomky, střepy, úlomky nebo omleté valounky. Právě takové se snažíme v naší kamenářské dílně dále zhodnotit pěkným fasetovým výbrusem a přidat tak do příběhu kamene další rozměr. Broušené citríny jsou žádané a ceněné především sběrateli, mají také využití jako drahé kameny do šperků. Citríny jsou inspirací pro zlatníky, z jejich nápadů pak vznikají luxusní prsteny, náhrdelníky, přívěsky a náušnice. 

Mohlo by se zdát, že citrínů je všude okolo spousty. Nicméně opak je pravdou. Pravý přírodní citrín přírodní barvy se nachází velmi zřídka, je vzácný a ceněný. Na současném trhu s drahokamy se vyskytuje jen velmi malá část citrínů přírodního původu. Převážná většina z nich má umělé zbarvení. Vzniká z křišťálu ozářením (paprsky gama) avšak velmi často to mohou  být i vypálené ametysty, záhnědy nebo moriony, které se žíháním při teplotách nad 300°C mění na žlutou.

Jak poznat pravý citrín - Někdy se orientovat může být opravdu obtížné. Může Vám napovědět barva kamene: přírodní zbarvení je většinou přirozené, jemnějšího charakteru, je málokdy rovnoměrné. Naopak umělé citríny jsou často velmi syté barvy, kolikrát nepřirozeně žluté,  až sytě oranžové. Dále při určování může být nápomocna cena citrínu. Ta se pohybuje často v řádech tisíců korun. Na druhou stranu kameny uměle zbarvené, přepálené, pořídíte již v řádech desítek korun (samozřejmě nemusí být výjimkou, že i uměle přepálená záhněda, ametyst může stát tisíce. Nicméně je to určitá indície). A v neposlední řadě si zodpovědět otázku, zda-li vím, od koho vlastně nakupuji. Je to obchodník kdykoliv dohledatelný? Nebo je to velkoobchodní e-shop, kde nefigurují žádná jména ani kontaktní adresy? Jednoduše nakupovat z obchodu, nebo od člověka, kterého důvěrně známe. Od prodejce byste měli dostat určité čestné potvrzení, certifikát původu, kde je uvedená minimálně lokalita nebo oblast a rok nálezu. U vybroušeného drahokamu by pak mělo být uvedeno evidenční číslo, datum, váha kamene, rozměry a informace o čistotě kamene. Daňový doklad s razítkem a podpisem prodejce by měl být samozřejmostí.

Moravské citríny z Vysočiny jsou pro nás ty nejkrásnější. Občas se objeví i v našem obchodě. Vy tak máte možnost si pořídit tuto raritu v broušené podobě přímo z kamenářské dílny.

Můžete si také prohlédnout realizace naší předchozí tvorby.  / Citríny, surové krystaly v nabídce zde...

Spolupráce s mistrem zlatníkem, který z citrínů vytváří šperky.  

 

Stránka 1 z 1 - 48 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 48 položek celkem