Oregon Sunstone

oregon sunstone

Oregon sunstone je plně transparentní Labradorit-živec z rodiny Plagioklasu. Jedná se o nejcennější typ všech Labradoritů. Tento klenot se vyskytuje v široké paletě barev od pastelových barev zlaté, růžové, oranžové, červené přes zelenou, modrozelenou, modrou, z nichž některé mají neobvyklé barevné kombinace, jako je "melounová", kameny dvoubarevné a vícebarevné "mystic". Oregon Sunstone je v současné době těžen jen ve dvou těžebních oblastech v jihovýchodní poušti v Oregonu. Oregon Sunstone je extrémně vzácný. Plně transparentní, špičková kvalita barevných kamenů za přítomnosti měďi a Schiller efektu není nikde jinde na světě. Hodnota tohoto úžasného drahokamu se pohybuje v rozmezí od 8 amerických dolarů za karát až po 4500 USD/ct. Oregon sluneční kámen je v současné době nejžhavějším klenotem na trhu a jeho popularita a jeho hodnota prudce vzrostla v r. 2011. Oregon je jediné místo na světě, kde lze nalézt originální měděnná ložiska sunstonů! Nenechte se zmást prodejci prodávající indické nebo srílanské průsvitné, rezavé sluneční kameny, ty nemají nic společného s pravým oregonským slunečním kamenem. Tržní hodnota indického průsvitného sunstonu se blíží nule. Nedávný růst popularity Oregon sunstone byl způsoben nálezem u Eagle Butte v Pana Mine a Sunstone Butte dole. Sunstony nalezené v tomto novém a skutečně vzrušujícím místě překročily všechna očekávání. Byly zde nalezeny některé z nejvíce ceněnných barev. PANA Mine a Sunstone Butte nejsou jedinými doly produkující nejvyšší kvality Oregon Sunstone. Za zmínku stojí jeden z prvních činných dolů v Oregonské poušti, Dust Devil. Tento důl stále produkuje kvalitní drahokamy, některé z nejlepších a největších čistých červených sunstones byly nalezeny v tomto slavném místě. Vysoce kvalitní červené sunstony dosáhly maloobchodní ceny více než 2000 amerických dolarů za karát teprve nedávno a ceny stále rostou! Další důl v regionu co stojí za zmínku, je Double Eagle. Tyto doly produkují směs jemných Schillerů, růžové, krásné červené, "melounové" dvoubarevné sunstony a zřídka pastelově zelené, růžové a dokonce i barvoměnné kameny. Některé doly jsou 150 mil severně od tohoto regionu např. Ponderosa. Tento důl má největší výrobní kapacitu na jeden metr krychlový! Nicméně průměrná velikost jednotlivých kamenů je menší, a množství pravých zelených nebo bohatých sytých šedozelených drahokamů je značně nižší ve srovnání se Sunstone Butte nebo Pana Mine.  

 
Některé or.sunstony mají Schillerový efekt, takzvaná avanturescence je optický jev odrazu, který produkuje miliony mikroskopických měděných částeček v mnoha slunečních kamenech bez ohledu na barvu. Nejcennější Schiller je mírné až střední, lesklý typ, který odráží světlo silně, ale není v rozporu s barvou nebo brilancí drahokamu. Příliš silné Schillers jsou méně žádoucí a super silný Schiller "hedvábí" ve skutečnosti značně snižuje hodnotu drahokamu. Schiller kameny o hmotnosti nad 15ct jsou také vzácné a ceněné sběrateli. Všechny tyto skvosty vznikaly v mědi bohatém prostředí a drtivá většina z těchto klenotů jsou vlastně barvené mědí (podobně jako slavný a velmi ceněný Paraiba turmalín). Pokud bylo v krystalu během růstu příliš mnoho přítomné mědi, krystalizovala uvnitř každého drahokamu a vytvářela již zmíněný Schiller efekt. Protože existuje mnoho různých typů barev a barevných kombinacích, se Schiller nebo bez S.efektu, rozsah hodnoty oregon sunstonů se značně liší. Nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím hodnotu kamene je typ barvy a čistota. Dalšími faktory jsou karátová váha a kvalita broušení. Množství Schilleru v každém Oregon Sunstone se může značně lišit. Ideální a nejcennější Schiller se objevuje pouze při určitých úhlech a odráží světlo v krásné měděnné červené barvě. Typicky nízký až střední Schiller je cennější než silný Schiller. Velmi lehký efekt nehraje žádnou významnou roli v hodnotě kamene, ale barevné Sunstony (například červená, zelená, modrozelená atd ..) jsou stále více ceněné bez Schilleru (nebo velmi mírný Schiller). Existuje pouze jedna zajímavá výjimka a to zelená nebo modrozelená, bohatě barevné sunstony, které se obvykle nacházejí pouze v Pana Mine. Mírný až střední Schiller skutečně přidává hodnotu, takže modrozelený nebo modrá Schiller sluneční kámen má vyšší hodnotu než modrozelený Sunstone bez Schilleru. Nejméně žádoucí Schillery jsou ty, které se neodráží ve světle. Obvykle vypadají zablácené, zakalené a snižují nebo berou krásu každému sunstonu. Výjimkou z tohoto pravidla jsou velké sunstony nad 15ct. I zakalené nebo bahnité, bez odrazu Schilleru, jsou tyto kousky vyhledávány dobře informovanými sběrateli. Ceny se stanovují na základě typu barvy, čistoty, hmotnosti a kvality broušení, to odráží skutečnou maloobchodní a velkoobchodní tržní hodnotu. 
 
Žebříček hodnoty a druhy sunstonů:
 
 1. Mezi nejčastější a nejméně ceněné je to, co horníci nazývají "čistý" sluneční nebo také Gold  Sunstone nebo Golden Sunstone  . Barva těchto sunstonů je obvykle velmi světle žlutá, některé kameny jsou téměř bez barvy a některé zlato-žluté a slámové. Bez ohledu na jeho nízkou cenu, tyto drahokamy vypadají nádherně např. ve stříbrném šperku nebo v bílém zlatě. 
 2. Schiller Sunstone. Všechny standartní Schiller sunstony mají světle žlutou nebo zlatavou barvu s přítomností Schilleru.
 3. Další odrůdou je růžový Pink Sunstone , s Schiller efektem nebo bez Schilleru.
 4. Lehké pastelové barvy, obvykle zlatozelený a zlato-načervenalý a zlato-modrozelený Sunstone 
 5. Orange Sunstone je cennější než pastelově barevné kameny jakéhokoliv typu. Čím je barva sytější, tím je drahokam vzácnější.
 6. Imperial Sunstone dostal své jméno po barvě Imperial Topazu z Ouro Preto v Brazílii a má podobnou hodnotu jako oranžové drahokamy, ale pokud má základní barvu růžovooranžovou a má červený oheň na obou koncích, je podstatně více ceněnný jako Orange.
 7. Oranžovočervené Sunstone a růžovooranžové červené sluneční kameny jsou také krásné a ceněnné. Cena za karát je v závislosti především na sytosti barev a přítomnosti Schiller efektu.
 8. Červenorůžový Sunstone je další v žebříčku hodnocení. Kámen musí být sytě červenorůžový s čistou červenou jiskrou. Jakýkoliv klenot nad 10ct je velmi vzácný, drahokamy nad 20ct jsou považovány za špičkové. 
 9. "Padparadscha" Sunstone a je pojmenována po Padparadscha safíru, je to nejcennější barva která se u safíru vůbec objevila. Padparadscha je nejkrásnější, dokonale vyvážená barva oranžovorůžová, která je sběrateli nejvíce ceněna. Sunstone v této barvě je velmi cenný a dokonce i malé drahokamy do 1,9ct mají velkou hodnotu. 
 10. Takzvaný Brickwall Red Sunstone-barva cihlové zdi a Salmon Red Sunstone- lososově červený sunstone. Obě tyto barvy mají stejnou hodnotu. Tyto drahokamy jsou velmi vzácné a jejich hodnota je vysoká, může činit až 800USD za karát. Drahokamy nad 10ct jsou extrémně vzácné a mnoho kupujících je kupují pro investiční účely. Cena nejlepších a největších kousků se pohybuje okolo 1000 USD za karát. 
 11. Existuje pouze jeden typ červené barvy, která je více ceněná než lososově červená nebo "brickwall" červená. Je to nejznámější a nejvyhledávanější Neon Red Sunstone-neonově červený sluneční kámen, nazývaný spoustou horníků také nejlepší AAAA Red Sunstone. Dokonce i malé drahokamy do 1,9Ct jsou velmi ceněny. Kameny mezi 2 a 5ct jsou vysoce ceněny, větší než 8ct kusy jsou extrémně vzácné a drahokamy přes 15ct jsou na trhu vidět jen zřídka. 
 12. Nyní se dostáváme k nejcennějším Oregon Sunstones. Jedním z nich je Green Dichroické Sunstone-zelený dichroický sunstone. Pouze velmi malé množství všech sunstonů má tuto extrémně atraktivní a vzácnou barvu. Drtivá většina bohatých sytě zelených dichroických Sunstonů skutečně pochází z nově objeveného Sunstone Butte dolu, výše uvedeného. Skutečnost, že všechny tyto drahokamy jsou silně dichroické jim přidává na kráse a hodnotě. Kameny vykazují dobrou zelenou barvu (od pastelově zelené přes mátově zelenou, až po super drahou a super ceněnou bohatou chromovou zelenou, téměř smaragdově zelenou ). Větší než 5ti karátové drahokamy jsou velmi unikátní a drahokamy nad 10ct jsou muzeální a jedinečné svého druhu. Existuje jen málo drahokamů nad 10ct.
 13. Modrozelený-teal Sunstone je nejdražší, nejvíce ceněný Oregon Sunstone. Drtivá většina kousků bohaté syté barvy, pochází z nedávno objeveného dolu Sunstone Butte.                                                                                                                                                                             Současné odhady trhu jsou, že Oregon Sunstone bude i nadále cenově růst v příštích 3-5 let u těchto barev: červená, "Padparadscha", zelená, modrozelená, "Mystic" a modro-zelená. Je pravděpodobné, že budou dosahovat maloobchodní ceny mezi 3500 a 10.000 americkými dolary za konečný karát.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 14. Nyní přejděme k efektní a velmi neobvyklé "Purple-Lavender Sunstone" . Pouze několik drahokamů má tuto velmi neobvyklou a vzácnou barvu. Ne, že by se Oregon Sunstone nalézal ve fialové nebo levandulové barvě. Spíše pečlivé broušení silně dichroických drahokamů může mít za následek tento vzácný typ barvy. Fialové a levandulové sunstony jsou typicky dichroické-dvojbarevné, takže mají sekundární záblesky zelené, červené nebo růžové.
 15. Další fantastický a neobvyklý OS je dichroický-dvoubarevný Two Color Sunstone . Tyto sunstony vykazují dvě různé barvy s odlišnou barvou na každé ose krystalu. Pokud je takový surový krystal při broušení správně orientován, po facetování se v hotovém drahokamu  zobrazí i výrazné jiné barvy současně a rozsvítí tak barvy sekundární. Typické Two Color Dichroic Sunstone mají zelené a červené nebo zelené a růžové barvy, ale to se může různě měnit od modrozelené na jednom konci spektra přes růžovooranžovou, oranžovou, žlutorůžovou, atd. 
 16. Meloun Sunstone a Bi-Color sunstone tvoří speciální kategorii vzácných a neobvyklých Oregon Sunstones. Oba surové a broušené drahokamy vykazují skutečně krásný melounový efekt s červeným jádrem obklopen zelení (někdy takzvané "obrácené Melouny" lze nalézt se zeleným jádrem kde červená je na vnější straně). Bi-Color Sunstones se obvykle nacházejí na rozhraní přechodu mezi zelenou a červenou, rozhraní modrozelené a růžové Pink atd .. Rozdělení barev v Sunstone není nikdy ostré jako u Tourmalínů nebo safírů. Nicméně jasně můžeme vidět jednu barvu na jednom konci a jinou barvu na opačném konci drahokamu. Opravdu bohatě barevně syté sunstony jsou živé červené a sytě zelené, jsou to typické nálezy na Sunstone Butte dole.
 17.  Poslední a nejneobvyklejší Oregon Sunstone je takzvaný přirozený "Mystique" Multi-Color Sunstone. To je vlastně typ sunstonu, který je  vícebarevný a dichroický nebo trichroický ve stejnou chvíli! Většina středně sytých "Mystik" Sunstones ve skutečnosti pocházejí z dolu Sunstone Butte. Ostatní doly produkují tento typ Sunstone velmi, velmi zřídka, a to pouze v pastelové a středně syté barvy. Hodnota těchto mimořádně neobvyklé Sunstonů je tedy vysoká.Hlavním důvodem tohoto nárůstu popularity je jeho velmi unikátní, téměř nereálný vzhled. Tyto klenoty jsou typické více než třemi výraznými různými barvami současně se záblesky mnoha dalších sekundárních barevných odstínů. Typ každé barvy a jeho intenzita se postupně mění na základě úhlu pohledu. Takže pokud otočíte takový drahokam v ruce, začne měnit barvy, jedna zapadá do druhé. Skutečně úžasný efekt, který není v žádném jiném drahokamu na Zemi. Jediné místo, produkující opravdu kvalitní kousky je důl Sunstone Butte. 
 
Oregon Sunstone - pokud hledáte skutečně jedinečný drahokam.