Topazy

Topaz je jedním z nejstarších známých drahých kamenů. Nazývá se podle ostrova Topasos v Rudém moři. Mnoho vzácných topazů pochází z nalezišť v Africe, Brazílii, Rusku, na Ukrajině nebo Německu. V minulosti se topazy daly nalézt i v České republice v Horním Slavkově. 

Pravděpodobně nejslavnějším opracovaným topazem je drahokam zvaný Braganza, který byl původně pokládaný za největší dosud nalezený diamant. Jedná se o bezbarvý solitér vážící neuvěřitelných 1680 karátů, zdobící portugalskou korunu.

Topaz se vyznačuje výskytem v široké škále barev. Od bezbarvého/bílého topazu, přes vínově žlutý, modrý, zelený, modrozelený, žlutozelený, až po imperiání růžový, růžovooranžový, oranžovohnědý případně růžovočervený. Všechny přírodně zbarvené topazy jsou velmi ceněné. Většinou dosahují menších rozměrů a jsou velice vzácné.

Na dnešním trhu s drahými kameny se také můžeme setkat s uměle ozařovanými topazy, bývají rozdělené do třech odstínů: světle modrý topaz odstín "Sky blue" (modrá barva oblohy), sytější "Swiss blue" (švýcarská modrá) a sytá modrá "London blue" (londýnská modrá).

Nicméně naší prioritou je opracování a nabídka přírodních kamenů přírodní barvy. Topazy vyjímečné, mnohdy pastelové, ne tak syté, často jen s nádechem barvy, ale o to více vzácné a ceněné.