Turmalín

turmalín prodej Turmalín indigolit prodej Turmalíny, krystaly, broušené kameny 

Turmalíny jsou velmi oblíbené pro své nekonečné množství barev a vynikající vlastnosti. Jsou to kameny krásné, tvrdé, výskytem velmi vzácné. Zpracovávají se umělecky jako fasetové výbrusy, ale i jako kabošony-mugle i glyptiky. Pokud jsou při broušení kamenů dodržena určitá pravidla, projeví se jejich úchvatné světelné účinky a krásná brilance. Turmalín můžeme zařadit mezi top drahé kameny.

Název drahokamu: je odvozen ze singhalského turamali, což znamená "kámen, který přitahuje popel". Turmalín kámen vyniká totiž zvláštní vlastností... při rozpálení nad ohněm přitahuje částečky popela. Tento jev způsobuje polární elektřina vznikající při zahřátí tohoto drahého kamene. Odborně: turmalín je piezoelektrický (při elektrickém náboji mění velikost) a pyroelektrický (po jeho tření-zahřátí přitahuje prachové částečky).

Barva: turmalíny jsou neobyčejně barevně rozmanité. Vyskytují se také kameny černé i bezbarvé. V přírodě se nejčastěji vyskytují černé kameny: černý turmalín - skoryl, vidět ale můžeme i růžový turmalín, zelený turmalín, modrý turmalín, vlastně může obsahovat všechny myslitelné barvy. Unikátní jsou turmalíny vícebarevné, například takzvaný melounový turmalín. Ten připomíná ovoce, po kterém získal své jméno. Uvnitř je růžový až červený, vnější vrstva krystalu tvoří zelená barva. Velmi zajímavé jsou i přechody barev na jednom exempláři s ostrou či pozvolnou hranicí. Pleochroismus: pro kámen je typický pleochroismus, ten se projevuje změnou barevnosti při pozorování v různých úhlech pohledu. Při výskytu dvou barev se jev nazývá dichroismus, při třech barvách pak trichroismus.

Vícebarevnost turmalínu je velkou výzvou pro brusiče a originálním skvostem pro jejich majitele.

Turmalín cena: turmalíny patří mezi ty nejvíce ceněné drahokamy.  Jsou to oblíbené šperkové kameny a velmi žádané i mezi sběrateli. Kvalitní surové i broušené kameny jsou dnes nedostatkovým zbožím. Turmalín paří mezi zajímavé drahé kameny, které přináší také určité investiční možnosti a potenciál zhodnocení vzhledem k tomu, že jejich hodnota rok od roku závratně roste. Za několik posledních let razantně stoupla cena o stovky procent, v případě turmalínu paraíba, až o několik tisíc procent.

Naleziště: turmalíny jsou minerály, které se nacházejí i na území České republiky. Například rubelity z lokality Řečice (Morava) se řadí k nejkrásnějším ukázkám v Evropě, našly se zde až 12 cm velké a 8 cm silné sloupcovité krystaly. Další naleziště ČR: Písecko, okolí Velkého Meziříčí, Sušice, Dolní Bory. Světová naleziště můžeme zmínit například Rusko, Afghánistán, Brazílie, Madagaskar, Nigérie, Mosambik. 

Turmalín co léčí ..?: turmalíny mají prý významné účinky a energetické vlastnosti. Chrání proti negativním vlivům elektromagnetického záření. Tuto informaci nemůžeme potvrdit ani vyvrátit, tímto se do hloubky nezabýváme. Existují články a publikace, informace na internetu, kde je možné se o tomto tématu dozvědět více. Nicméně je zřejmé, že nás takzvaný elektrosmog v dnešní přetechnizované době značně ovlivňuje a zatěžuje naší psychiku. Naopak drahé kameny na nás působí blahodárně, už jen svou přítomností psychicky povzbuzují. Stále nás ohromují barvou, strukturou, vlastnostmi, krásou i šperkovým využitím. Naši pozornost bychom měli více soustředit na ty reálné opravdové a hezké věci, ne jen na svět virtuální reality. Máme možnost mít kámen stále při sobě a každý den se z něho těšit. Třeba právě drahokam turmalín :). 

Turmalíny, surové krystaly, si můžete prohlédnout zde.

Černý turmalín skoryl si můžete prohlédnout zde.

 

Stránka 1 z 1 - 24 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 24 položek celkem