Obsidián

   

Obsidián, neobvyklý šperkový kámen,  je druh sopečného skla. Vzniká dotekem lávy s vodním prostředím. Typickou vlastností obsidiánu je jeho ostrý lom, proto byl ve starší době kamenné využíván k výrobě řezných nástrojů (nože, oštěpy, hroty).

Obsidiány jsou většinou černé, šedé či hnědé. Surové obsidiány jsou ve vzácnějších variantách průsvitné až průhledné.  Svým výskytem vzácný je obsidián mahagonový (červenohnědý kámen s tmavými skvrnami), obsidián vločkový (v černé nebo tmavě šedé barvě s bělavými skvrnami) a obsidián duhový.

Mezi významné lokality patří slovenská naleziště obsidiánu - Brehov, Čejkov, Viničky (oblast Zemplínských vrchů). Zde se nacházejí i větší kusy surového obsidiánu, které jsou často poškozené nebo uštípnuté. Právě takové obsidiány jsou vhodné k broušení ke klenotnickému využití nebo pro sběratele. Při prosvícení je slovenský obsidián průsvitný až průhledný, má zajímavou tmavou kouřovou až stříbrnou barvu.

Obsidián se nejčastěji zpracovává metodou štěpení. Vzniklé tvary jsou poté citlivě kombinovány se zlatem či stříbrem a vytvářejí zajímavé šperky - obsidiánové náramky, náušnice, náhrdelníky nebo brože. Pro náročnější je tu také možnost volby fasetového výbrusu obsidiánu, který v kombinaci se zlatem či stříbrem tvoří nádherný klenot. Takto broušené obsidiány jsou zatím spíše ojedinělým šperkem, jejich obliba a cena však časem jistě bude stoupat.

V Jižní Americe byl Indiány využíván jako ochrana před zlými silami. Obsidián má podle některých citlivých osob magické a léčebné účinky, které však vědou nebyly prokázány. Nicméně některé si zde pro zajímavost uvedeme...

OBSIDIÁN ÚČINKY

Obsidián je kámen ochrany, uzemnění, klidu a věštění. Je  to uzemňující, soustřeďující drahokam. Leštěné kameny ochraňují nositele před špatnými vlivy. Funguje to jako odraz od zrcadla. Dodává sílu a podporuje vaše schopnosti, rozvíjí fantazii a aktivuje logické myšlení. Pokud jste nestálí, nerozhodní nebo vám připadá, že nemůžete dát svůj fyzický život do pořádku, mějte vyleštěný drahokam vždy u sebe nebo si jej držte v ruce. Pamatujte, fyzické je cestou k duchovnímu. Každé je odrazem toho druhého. Ale pozor, obsidián je účinný na dvou úrovních. Na jedné straně poskytuje silnou ochranu proti všemu zlému. Na tu druhou, pokud jsme příliš negativní my sami, může tento stav ještě zesílit. Obsidián je také účinný, když se nosí nebo používá při ochranných rituálech. Dávní Aztékové z tohoto přírodního černého skla vytvářeli plochá, čtvercová zrcadla pro věštecká užití.

ZNAMENÍ ZVĚROKRUHU

Mimořádně vhodný pro znamení: Kozoroh, Štír, Váhy

 

Stránka 1 z 1 - 7 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 7 položek celkem