Obsidián

   

Obsidián, neobvyklý šperkový kámen,  je druh sopečného skla. Vzniká dotekem lávy s vodním prostředím. Typickou vlastností obsidiánu je jeho ostrý lom, proto byl ve starší době kamenné využíván k výrobě řezných nástrojů (nože, oštěpy, hroty). V Jižní Americe byl Indiány využíván jako ochrana před zlými silami. Obsidián má podle některých citlivých osob magické a léčebné účinky, které však vědou nebyly prokázány.

Obsidiány jsou většinou černé, šedé či hnědé. Surové obsidiány jsou ve vzácnějších variantách průsvitné až průhledné.  Svým výskytem vzácný je obsidián mahagonový (červenohnědý kámen s tmavými skvrnami), obsidián vločkový (v černé nebo tmavě šedé barvě s bělavými skvrnami) a obsidián duhový.

Mezi významné lokality patří slovenská naleziště obsidiánu - Brehov, Čejkov, Viničky (oblast Zemplínských vrchů). Zde se nacházejí i větší kusy surového obsidiánu, které jsou často poškozené nebo uštípnuté. Právě takové obsidiány jsou vhodné k broušení ke klenotnickému využití nebo pro sběratele. Při prosvícení je slovenský obsidián průsvitný až průhledný, má zajímavou tmavou kouřovou až stříbrnou barvu.

Obsidián se nejčastěji zpracovává metodou štěpení. Vzniklé tvary jsou poté citlivě kombinovány se zlatem či stříbrem a vytvářejí zajímavé šperky - obsidiánové náramky, náušnice, náhrdelníky nebo brože. Pro náročnější je tu také možnost volby fasetového výbrusu obsidiánu, který v kombinaci se zlatem či stříbrem tvoří nádherný klenot. Takto broušené obsidiány jsou zatím spíše ojedinělým šperkem, jejich obliba a cena však časem jistě bude stoupat.

 
0
4500104500

Stránka 1 z 1 - 6 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 6 položek celkem