Chryzopras

chryzopras CHRYZOPRAS

Jméno má původ ve dvou řeckých slovech: chrysos a prase, což znamená zlato a pórek. Jiné zdroje uvádí chrysos a prasmai – ocenit. Ať už je to tak či onak, chryzopras je poměrně vzácný a žádaný drahokam pro své báječné zelené odstíny a svěží zářící průsvitnost. Barvou je většinou tmavě zelený, občas světle zelený, velmi vzácně světle zelený transparentní. Tato výjimečná surovina se pak barvou přibližuje vysoce kvalitním jadeitům.

Zelený kámen chryzopras znali již staří Řekové a Římané, kteří z něj zhotovovali šperky… brože, prsteny, přívěsky a náhrdelníky. Chryzoprasy se používaly i při výzdobě chrámů a kaplí (např.kaple sv.Václava v Praze). Kámen se v minulosti používal jako magický talisman, který chránil před zlým pohledem, závistí a prokletím.

Chryzopras se vyskytuje na různých lokalitách po celém světě. Nejvýznamnějším nalezištěm současnosti je Afrika - Tanzánie, drahokamy z Haneti Hill se řadí mezi nejkvalitnější, zároveň nejkrásnější chryzoprasy na světě.  Dále významným světový producentem je stát Queensland v Austrálii. Další naleziště např.  Indie, USA, Brazílie, Myanmar, Rusko. I v Evropě se chryzoprasy těžily již od 14.století v Polsku-Szklary. Drobné vzácné výskyty tohoto minerálu jsou také v České republice-Křemže a v Německu.

Barva: zelená, občas světle zelená, velmi vzácně až transparentní.  Barvu způsobuje prvek nikl-Ni. Zelená je barvou přírody, uklidňuje oči, zklidňuje mysl, navozuje klid a pohodu. Upozornění: chryzopras obsahuje nepatrné množství vody vázané na inkluze nikelnatých silikátů, za vyšších teplot může na prudkém slunečním světle blednout. Proto nedoporučujeme jej vystavovat delší dobu horku a slunci.

Tvrdost: 6,5-7 Mohsovy stupnice

Naleziště: Austrálie, Tanzánie, Indie, USA, Japonsko, Kazachstán, Polsko, Myanmar, Rusko a další.

Vlastnosti: krásná zelená barva, houževnatý pevný kámen s dobrou tvrdostí do šperku.

Účinky: magický talisman, který chránil před zlým pohledem, závistí a prokletím. Berte prosím s rezervou, vědou toto nebylo nikdy prokázáno :).

Chryzopras cena: broušené kameny drahokamové kvality se pohybují od 40USD/ct. My do nabídky vybíráme ty nejkvalitnější drahé kameny, i přesto jsou cenově stále dostupné.

Využití: šperkové kameny – kabošony, tabulkovce, gemy. Vzácně fasetové výbrusy... viz nabídka níže.

Pokud vás zajímá, jak se chryzopras zpracovává, jak se brousí u nás v dílně mugle a kabošony, připravili jsem pro vás snad zajímavou ukázku v krátkém videu. Budeme rádi případně za zpětnou vazbu, můžete nám u videa zanechat komentář. 0qpa VIDEO KE ZHLÉDNUTÍ: https://youtu.be/7co7OhfzfsE

 

Stránka 1 z 1 - 16 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 16 položek celkem